کارگردان: ژان پیرملویل
تهیه کننده: آندره لابی، چارلز لامبراسو
فیلمنامه: خوزه جیووانی و ژان پیر ملویل
فیلمبردار: مارسل کامبس
موسیقی: برنارد جرارد
تدوین: مونیکو بونت،میشل بویهم
بازیگران: لینو ونتورا، پُل موریس، ریموند پلگرین، کریستین فبرگا،مارسل بازافی...
ساخت فرانسه،1966، سیاه و سفید،150 دقیقه.

خلاصه داستان: گنگستر قدیمی "گویندا" پس از فرار از زندان به فکر یک سرقت جدید و جمع آوری پول می اُفتد، او دوستانش را پیدا می کند و...هیچ کس قابل تعویض نیست

 

در میان آثار "ژان پیرملویل"، شاید بتوان گفت که فیلم «نفس دوباره» به سال 1966، یکی از خالص ترین و ملویلی ترین آثار این فیلمساز بزرگ فرانوسوی است.

فیلم «نفس دوباره» مانند همیشه دغدغه های فکری، هنری "ملویل" را بیان می کند، خصوصیتی که رنگ خودستایی به سایرآثارکارگردان زده است. هنر "ملویل" در مرحله نخست در برتری ساختار آثارش چه از نظر محتوا و چه از نظر قالب و نیز پرسش هایی است که مطرح می سازد. اما در نگاهی کلی آثار "ملویل" را می توان فیلم هایی درباره زنده گی قهرمانان و شخصیت هایش دانست، قهرمانان و شخصیت هایی که "ملویل" زنده گی آنها را زنده گی می کرد و در واقع در قالب آنان فرو می رفت.

http://www.seanax.com/wp-content/uploads/2008/11/le_deuxieme_souffle.jpg

فیلم «نفس دوباره» نیز یکی از این آثار است که زنده گی قهرمانان و شخصیت های "ملویل" را به تصویر می کشد که شخصیت و البته قهرمان فیلم "گویندا" با بازی "لینوونتورا" چهره ای جذاب تر و تصویری پُربارتر به فیلم بخشیده است.


فیلم با صحنه هایی از فرار سه مرد(زندانی) شروع می شود. "گویندا" به همراه دو تن دیگر در فضایی مه گرفته و آشفته، غرق در سرمای صبح و سرشار از سکوت سنگین زندان، هر کدام به نوبت با پَرش از روی دیواری بلند خود را به بیرون از زندان می رسانند که یکی از آنها سقوط کرده و کشته می شود. این صحنه ای است که تا حدودی یادآور صحنه ای مشابه از فیلم «یک مُتهم به مرگ گریخت» "روبر برسون" است. در سکانس بعدی "گویندا" به همراه دیگر زندانی فراری در میان جنگل در حال دویدن دیده می شوند که در نهایت سراسیمه خود را به یک قطار می رسانند. این سکانس که در جنگل فیلمبرداری شده به وضوح بیانگر ایده سردرگمی است؛ قهرمان داستان "گویندا" که از زندان گریخته در واقع پای در زندانی دیگر نهاده است. دنیای بیرون از زندان برای او به مراتب بدتر و سیاه تر از دنیای درون زندان است. "گویندا" به همانند دیگر شخصیت های رایج و خاص "ملویل" که بعدها شکلی کاملتر به خود گرفتند(شخصیت "جف کاستلو" در فیلم «سامورایی») شخصیتی خونسرد، منزوی و با اعتماد به نفس و شخصیتی محو شده است که انگار در دنیایی دیگر زنده گی می کند؛ او از زمان عقب و از مٌد افتاده است و نسبت به جامعه خود بی تفاوت است، شخصیت "گویندا" خود به خوبی می داند که دوره اش به سرآمده و زمان زیادی به پایان زنده گی اش نمانده، او اینک شخصیتی تنها و سردرگم است که در واقع به ایده آل های کهنه اش دل بسته است.در نتیجه پس از فرار از زندان اولین کاری که انجام می دهد قبول پیشنهاد یک کار بزرگ است.  او به سرعت شخصیت های شبیه به خود را پیدا می کند و در کنار آنها قرار می گیرد، با دوستان و همکاران گذشته خود ارتباط برقرار می کند و پناه گاه و خلوت گاهی برای خود پیدا می کند. "گویندا" در مقابل مردی به نام "کارگاه بلات" با بازی "پٌل موریس" قرار می گیرد و زنی به نام "مانوش" با بازی "کریستین فبرگا" که در اصل عامل واسطه میان آنهاست. این مورد رابطه ها، دوستی ها و دوستی های برادروارانه و شبیه به هم از مُهرهای مشخص "ملویل" است. از این به بعد دنیای فیلم محدود به برخورد و رابطه میان پلیس ها و گنگسترها می شود.

http://www.coffeecoffeeandmorecoffee.com/archives/deuxieme%20souffle%203.jpg

شخصیت "گویندا" که یک زندانی فراری و گنگستر است تاثیری بر محیط و مردم نمی گذارد، حتی زمانی که روزنامه ها او را دشمن شماره یک مردم می نامد. در واقع تفسیر رفتار شخصیت "گویندا" رفته رفته از بین می رود و به چیزی معمولی تبدیل می شود، او در یکی از اولین برخوردها با یکی از دوستانش با این گفته روبرو می شود که: «هیچ کس قابل تعویض نیست» و این گفته دقیقا خطاب به شخصیت "گویندا" است. برای او ارتباط با دنیای خارج و بیرون آمدن از زندان در حد یک نفس دوباره است، همه چیز برای "گویندا" صورتی ناپایدار و مٌبهم از خاطرات دارد. در سکانسی که به سرقت طلاها مربوط می شود، "گویندا" قبل از راهی شدن برای انجام سرقت، توسط یکی از دوستان قدیمی اش اسلحه ای را دریافت می کند که زمانی متعلق به خود "گویندا" بوده است، اسلحه ای آشنا برای او که سال ها قبل در یک درگیری با آن دوتن را به قتل رسانده است، او با اینکه می داند استفاده از این اسلحه می تواند برایش مشکل آفرین باشد، آن را قبول می کند. سپس  "گویندا" در حین سرقت به یک پلیس شلیک می کند، گلوله های استفاده شده از اسلحه توسط پلیس بررسی می شوند، همخوانی گلوله ها با گلوله هایی که قبلا توسط "گویندا" با همان اسلحه شلیک شده دست او را برای پلیس رو می کند، "گویندا" اینک فیل سفیدی درقبرستان است.

طبق روال معمول فیلم های "ملویل" خصوصا از فیلم «کلاه» به سال 1962 به بعد، در «نفس دوباره» نیز شاهد ظهور و پایان یک قهرمان هستیم. تمامی شخصیت های "ملویل" همواره میان خوبی و بدی گرفتارند و حتی در منفی ترین شخصیت آنها نیز می توان یک چیز خوب را دید؛ شخصیت "گویندا" در فیلم «نفس دوباره» با تمام سویه های تاریکی که در وجودش دیده می شود، تنها شخصیتی است که صداقت دارد و دروغ و ریا در کارش نیست.

image de Le Deuxième souffle

هنگامی که پلیس "گویند" را به دام می اندازد او را به عنوان کسی که دوستانش را فروخته است در میان روزنامه ها معرفی می کند. این رفتار زیرکانه پلیس که هدفش در اصل آشکار ساختن و به دام انداختن دیگر دوستان "گویندا" است، شخصیت "گویندا" را خُرد می کند، او خود را به درو دیوار می کوبد و دستهایش را در شیشه فرو می برد. این عمل "گویندا" در اعتراض به رفتار پلیس او را به بیمارستان می کشاند، در بیمارستان موفق به فرار می شود و سپس رییس پلیس را به دام می اندازد و او را وادار می کند که به روزنامه ها نامه ای سرگشاده بنویسد مبنی براینکه او هیچ یک از دوستانش را لو نداده است. در طول فیلم هیچگاه شخصیت "گویندا" را تا این حد که خودش را به آب و آتش می زند ندیده ایم چون او هرگز در میان دوستان و همکارانش آدمی خیانتکار نبوده و همیشه صداقت داشته است. پایان فیلم نیز به سٌنت اغلب پایان های "ملویلی"(تلخ و سیاه) است. رویارویی نهایی «گویندا» با سه گنگستر در یک خانه، ابتدا به مرگ سه گنگستر می انجامد؛ «گویندا» نیز زخمی می شود و سپس در حالی که می داند دیگر نمی تواند کاری نمی تواند انجام بدهد و در واقع به پایان رسیده است با پلیس ها روبرو می شود و به آنها شلیک می کند که در نهایت به مرگ او ختم می شود.

سینمای "ملویل" سینمایی یکدست، منظم و با دنیایی هماهنگ است. تازه گی سبک و تکنیک سینمای "ملویل" هوز هم  منقلب کننده است. "ملویل" شیوه روایت داستانهایش بی نهایت بی پیرایه است و فیلم های او بدون هیچ شبهه ای متعلق به ژانر و خودش هستند. "ملویل" سینماگری بی همتاست.
 

http://www.notrecinema.com/images/cache/le-deuxi%C3%A8me-souffle-affiche_28352_10324.jpg


http://a.bricout.free.fr/images/wallpapers/10000/10324__souffle2.jpeg


http://a.bricout.free.fr/images/wallpapers/10000/10324__2eme_souffle_ventura.jpg


نویسنده: حسن نیازی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۴ خرداد۱۳۹۰ساعت 11:37  توسط استاکر | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
کتاب سینما
شعـــــر نو
کافـــــــــه سینما
سینـــــما نگار
خانه ی شاعران جهان
وبلاگ اشعار کامل شاعران
انجمن شاعران ایران
مجله ادبی وازنا
کانون فرهنگی چوک
هجوم / مجله ادبی شمال ایران
نوشتا / مجله بین المللی ادبیات
مجله ادبی پیاده رو
گنجور / آثار سخنسرایان پارسی
آوانگاردها / ادبیات پیشرو ایران
دانوش / سرزمین مجازی ادبیات و اندیشه
یانوس / نشریه تخصصی شعر
مجله الکترونیکی عقربه
مَدّ و مِه/ دفتری برای ادبیات و سینما
هشتاد / ادبیات رادیکال ایران
ادبیات ما / صدای نسل جدید ادبیات ایران
کندو / بنیاد ادبی، هنری
بخارا/ مجله فرهنگی و هنری
سایت سارا شعر
جس جو
مجله اینترنتی برترین ها
سیمرغ/جامع ترین پورتال ایرانی
انجمن پارسیان
گالری عکس
خانه کاریکاتور ایران
مجله اینترنتی تصویر نما
معرفی کتاب
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
فروردین ۱۳۹۴
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
آرشيو
آرشیو موضوعی
سینمای ایران
شعر معاصر ایران
موسیقی
بیوگرافی
عکاسی
نقاشی
ادبیات
گرافیک
مطالب دوستان
یادداشت های خودم
سینمای جهان
شعر جهان
کاریکاتور
قطعه ای از یک کتاب
گزیده ای از گفته های بزرگان
پیوندها
باغ ســـــــــبز
آخــــر زمان
افق شکسته / ادبیات و ترجمه
کافهپائیز
ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد
برادر خاطرت هست؟
قلب من چشم تو
در کوچه باغ شعر
جوانه
موسیقی متال
بوی ریحان در باغ پیچید
کافی کتاب
کافی (کتاب) شعر
شمس لنگرودی
سید علی صالحی
شهاب مقربین
علی باباچاهی
اسماعیل خویی
نیما یوشیج
نصرت رحمانی
یدالله رویایی
نادر نادرپور
احمدرضا احمدی
حافظ موسوی
جواد مجابی
سایت رسمی احمد شاملو
وبسایت رسمی احم شاملو
وبلاگ احمد شاملو
گزیده اشعار احمد شاملو
در جدال با خاموشی / شاملو
حدیث بی قراری / شاملو
خسرو گلسرخی
سهراب سپهری
فریدون مشیری
عباس معروفی
عباس صفاری
بیــــــــــژن جلالی
فرخ تمیـمی
ایرج جنتی عطایی
سید محمد مرکبیان
گروس عبدالملکیان
یغما گلرویی
رسول یونان
شعرهای رضا چایچی
شعرهای شاپور احمدی
شعر شروم
پاگرد / سارا محمدی اردهالی
برف روی خط استوا / مهدیه لطیفی
بی تابانه ها / مریم اسحاقی
زیباترین شعرهایی که خوانده ام
از تو گفتن و از تو نوشتن
ترجمه های علی عبدالهی
ترجمه های رضا طاهری
هدایت و کافکا
اشعار نزار قبانی
شعرهای نزار قبانی (نزاریه ها)
ناظم حکمت
یادداشت های احمد پوری
دیالوگ های ماندگار
ســـــــینما
بلاگ دیالـــوگ
هفتمین ققنــــوس
نوشته های مژگان عباسلو
ترجمه شعر
نگینه شعر
شعر سبز
شعر و دنیای من
بهترین شعرهایی که خوانده ام
گنجینه بهترین شعرها
مستی با جرعه ای شعر
رویــــــای باد
حســـــــــرت باران
رمان زیبــــــا
پرنـــــــــده نیست
شمال از شمال غربی (محسن آزرم)
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM